Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

26 grudnia 2022

Pokaźna rzesza ludzi jest zaintrygowana koszmarnymi historiami. Jedni gustują w opowieściach na granicy horroru, inni uwielbiają zanurzać się w dalekie zakątki zawiłych umysłów seryjnych morderców czy bestialskich kryminalistów. W gąszczu kanałów telewizyjnych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji prezentujących odbiorcom historie z prawdziwego życia, jak i te w całości zmyślone, w dalszym ciągu jedną z najlepszych form ich doświadczenia są thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki oraz thrillery – z jakiego powodu odczuwać niepokój?

Zapaleniec horrorów oraz powieści kryminalnych natychmiast odpowie, iż chodzi o silny zastrzyk adrenaliny. Oglądając czy czytając przerażające historie chcemy przez kilka godzin dać się ponieść zniewalającemu uczuciu strachu, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Brak dzisiaj dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to z reguły problemami zdrowotnymi, utratą zatrudnienia czy niestabilnością finansową. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których ciało produkuje w ogromnych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon stresu i przetrwania. A właśnie poczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. Nie bez powodu baśnie braci Grimm czy Andersena mają zwykle tak mroczny i brutalny wydźwięk – tak baśnie te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, pokazując im jednocześnie, iż dobro nie zawsze wygrywa.

Książki kryminalne są ciekawsze niż podcast

XXI w. to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, gdy znajdą na nią kilka godzin, poszukują filmu na wieczór bądź serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie potrwa nie więcej niż parę godzin. Zwolennicy klimatycznych horrorów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które dostępne są na darmowych oraz płatnych platformach streamingowych. Co godne podkreślenia, często te filmy i seriale bazują one na popularnych książkach, ale nie są tak solidne jak pierwowzór i ich oglądanie nie przynosi takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię thriller lub kryminalną, odbiera się odmiennie niż serial – wolniej, a przy tym z większą uwagą. W książce każde wtrącenie, rozmowa i postać (także ta drugiego planu) kształtuje nastrój snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u czytelnika najczęściej powoli, ale daje to więcej czasu na precyzyjna analizę przedstawionych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeśli więc kochasz czytać i masz na to chwilę, pozwól sobie napędzić strachu horrorom, literaturze kryminalnej oraz thrillerom.

Nasze dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa