Pozbądź się grzybów, bakterii i pyłu – o oczyszczaniu powietrza

11 grudnia 2020

Kwestia złej jakości powietrza dręczy nawet rezydentów niewielkich miejscowości. Powietrze w w kraju nad Wisłą jest jednym z najmocniej zanieczyszczonych ze wszystkich państw UE. Trwający przez dziesięciolecia brak zarządzeń dotyczących domowych instalacji grzewczych i kar za palenie w kominkach szkodliwych materiałów, jak np. produkty z gumy czy plastiku, spowodowały ogromne zapylenie powietrza. Wpływa to niekorzystnie na samopoczucie obywateli. Czy można więc zatroszczyć się na własną rękę o oczyszczanie powietrza?

Oczyszczanie powietrza – pozbądź się wirusów

Kwestia oczyszczania powietrza to problem, który wszystkie kraje rozwinięte powinny jak najszybciej rozwiązać, jeżeli zależy im na dobrym stanie zdrowia ich obywateli. Będzie to niewątpliwie długi i skomplikowany proces. Niemniej jednak miast czekać, aż polepszy się jakość powietrza, można od razu samodzielnie zatroszczyć się o jego oczyszczenie. Dzięki domowym oczyszczaczom powietrza w kilkanaście minut można efektywnie przefiltrować cząstki pyłu zawieszone w powietrzu (PM10 i PM2,5), jak również większość bakterii i grzybów, wywołujących niekiedy wiele problemów zdrowotnych. Walory używania sprzętu do oczyszczania powietrza dostrzegają przede wszystkim osoby chorujące na uczulenia czy astmę, ale i osoby zdrowe szybko spostrzegą dobroczynne oddziaływanie czystego powietrza.

Sprzęt do oczyszczania powietrza – które wybrać?

Osoby przebywające w pobliżu często uczęszczanych dróg i obywatele silnie zindustrializowanych terenów powinni posiadać oczyszczacze, które efektywnie poradzą sobie z znaczną zawartością pyłu w powietrzu. Idzie tutaj w głównej mierze o wychwycenie drobinek pyłów zawieszonych, znanych jako PM10 i PM2.5. W trakcie oczyszczania powietrza sprzęt powinien też pozbyć się z niego nie tylko bakterii, zalążków grzybów i wirusów, ale także szkodliwego dla zdrowia formaldehydu, który jest obecny w naszych domach w większej lub mniejszej kondensacji. Zamawiając urządzenie do oczyszczania powietrza, warto zwrócić uwagę czy ma ono liczące się certyfikaty.