Osłaniaj usta i nos przed wirusami – o maseczkach ochronnych

25 kwietnia 2020

Jeszcze do niedawna maski ochronne kojarzyły się jedynie z lekarzami lub azjatyckimi turystami zwiedzającymi Polskę. Ostatnio z powodu pojawiających się regularnie niebezpiecznych chorób zakaźnych przenoszonych za pośrednictwem śliny, jednorazowe maski na twarz oraz te wielokrotnego użytku są często zakładane przez Polaków.

Do czego używane są maseczki jednorazowe?

Maski na twarz przykrywają nos i usta, dzięki czemu ograniczane jest zagrożenie przedostania się wirusów i bakterii do organizmu przez śluzówkę. Niektóre maski wyposażone są w przezroczystą przyłbicę z tworzywa sztucznego, która w pełni ochrania twarz, a zwłaszcza oczy, przez które również może dojść do zakażenia. Maski na twarz powinny być stosowane przez lekarzy, pielęgniarki i ratowników, którzy są codziennie narażeni na długotrwały, bezpośredni kontakt z osobami roznoszącymi chorobę. Pozostałym osobom takie maski przydadzą się do osłony przed groźnymi zarazkami podczas korzystania z komunikacji miejskiej czy pracy. Stało się to nawet koniecznością w okresie zagrożenia „złapaniem” nadzwyczaj groźnego koronawirusa COVID-19.

Jak wybrać maseczkę ochronną na twarz do powszedniego zastosowania?

Maseczka ochronna musi mieć kontakt ze skórą tylko nie podrażniającą warstwą materiału, przykładowo bawełny. Maseczki na twarz powinny być komfortowe i zapewniać bezproblemowe oddychanie. Zaleca się wybierać maseczki na twarz, które szyte są z stosowanych w medycynie, certyfikowanych materiałów filtracyjnych i które są wyjałowione przed zapakowaniem. Niektóre maseczki można wykorzystywać wielokrotnie, oczywiście pod warunkiem zastosowania zaleceń znajdujących się w instrukcji do opakowania dołączonej.

Nasze dane adresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]