Odzież i bielizna kompresyjna w sporcie – działanie i zastosowanie

28 stycznia 2022

Chcesz kupić odzież kompresyjną? Wejdź na sklep-hummel.pl.

O odzieży termoaktywnej słyszał w zasadzie każdy, jakkolwiek nie wszyscy spotkali się z określeniem „kompresyjna odzież” w odniesieniu do sportu, bo ta nazwa bardziej łączona z akcesoriami używanymi w rehabilitacji. W tym artykule przybliżymy ten typ odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na skuteczność ćwiczeń osoby, która ją zakłada.

Odzież kompresyjna sportowa – sprawne odprowadzanie “zakwasów” ze zmęczonych mięśni

Bielizna i odzież kompresyjna to specjalistyczne produkty, które mają szereg właściwości pozytywnie oddziałujących na komfort ćwiczeń. Przede wszystkim mięśnie opięte taką odzieżą prędzej się regenerują, ponieważ dokładnie przylega ona do skóry. Kontrolowany ucisk, jaki zapewnia ta przeważnie bezszwowa odzież, przyczynia się do poprawy ukrwienia i dotlenienia tkanek oraz skuteczniejszego odprowadzenia “zakwasów” ze zmęczonych mięśni. Dobrej klasy odzież uciskowa latem nie pozwoli na przegrzanie organizmu, natomiast w zimowe miesiące skutecznie osłoni go przed wychłodzeniem. Ta cecha ubrań kompresyjnych pozwala na wykorzystanie ich zarówno przez sportowców lubiących treningi outdoorowo, jak i tych ćwiczących w zaciszu klubu fitness. Inną niezwykle ważną cechą bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność ochrony mięśni przed mikrourazami, gdyż ogranicza ona drgania oraz wstrząsy mięśni, nagminnie powracające w czasie treningów wysiłkowych.

Odzież oraz bielizna kompresyjna – czy zawsze zakładać na czas treningów?

Odzież kompresyjna opracowana została zwłaszcza do noszenia w trakcie energicznych ćwiczeń. Np. spodenki o cechach kompresyjnych stabilizują pracę mięśni nóg, pośrednio pomagając biegaczom osiągnąć lepsze wyniki, z kolei koszulki kompresyjne wzmacniają mięśnie pleców i brzucha. Zawodowi sportsmeni, skupieni na ćwiczeniach mięśni całego ciała często stosują kombinezonów kompresyjnych, a zwykli bywalcy siłowni najczęściej polegają na komplecie legginsy plus koszulka. Skarpetki czy getry kompresyjne można ubierać na czas treningów, jakkolwiek poleca się stosować je raczej zaraz po ćwiczeniach, aby szybciej zregenerować mięśnie. Kluczowe jest też, żeby właściwie dobrać rozmiar odzieży czy bielizny kompresyjnej, tak by nie powodowała zbyt silnego ucisku, który mógłby mieć niepożądany wpływ na cyrkulację krwi. Odzież i bielizna kompresyjna męska oraz damska to produkt, który bez trudu kupimy w większości sklepów sportowych.

Nasze dane adresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]