Materiały do druku 3D – poznaj najważniejsze rodzaje

26 grudnia 2019

Kup materiał do drukarek 3D

Firma CadXpert posiada wszechstronną ofertę materiałów do drukarek 3D: żywice fotopolimerowe, tworzywa termoplastyczne i inne. Materiały te można pogrupować na cztery typy:
– SLA – żywice fotopolimerowe o różnych cechach, utwardzane z użyciem,
– SLS – spiekany selektywnie poliamid w proszku,
– FDM – warstwy ciekłych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Dzieli się ono na 2 podkategorie: FDM do błyskawicznego prototypowania z niezbyt kosztownych termoplastów oraz FDM dla przemysłu używane do profesjonalnego wytwarzania z funkcjonalnych tworzyw termoplastycznych,
– PolyJet – ciekłe żywice fotopolimerowe, utwardzane przy pomocy światła UV.

Filament – nietoksyczny oraz powszechnie dostępny materiał do drukarek 3D

Filament to tworzywo wykorzystywane w drukarkach 3D działających w technologii FDM. Ten materiał i technologia druku są stosowane do szybkiego prototypowania z łatwych w obróbce surowców, jak również do testowania funkcjonalnego i seryjnej produkcji. Które filamenty są przeważnie używane do druku 3D? Zazwyczaj sięga się po proste do kształtowania PLA (poliestry alifatyczne), tworzywa inżynieryjne (między innymi te niepodatne na pękanie) czy też posiadające szczególne własności (np. niepalność). Technologia druku FDM daje rezultaty równe wydrukom pozyskanym za pośrednictwem innych rozpowszechnionych metod, czyli termoformowania lub wtrysku. Podstawowe zalety filamentów to przystępna cena połączona z wysoką jakością wydruku, ekologiczny proces ich produkcji (nietoksyczny a przy tym czysty, zatem wyprodukowane z jego pomocą prototypy można wykorzystywać np. w biurach), a także ogromna dostępność.
W technologii FDM firma CadXpert posiada materiały:
– elastomery,
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania.

Materiały do druku 3D w technologii SLA i PolyJet

Nie licząc filamentów, w asortymencie CadXpert znajdziemy również wiele innych materiałów do druku 3D. Te przeznaczone do technologii Polyjet to m.in.:
– gumopodobne,
– medyczne,
– żywice imitujące właściwości polipropylenu.
PolyJet jest uważana za wszechstronną oraz niesłychanie dokładną technologię druku 3D. Ciekłe żywice fotopolimerowe są utwardzane warstwa po warstwie za pośrednictwem światła ultrafioletowego. Dzięki swoim cechom korzysta się z nich m.in. do sporządzania modeli inżynieryjnych, koncepcyjnych, imitujących produkt końcowy oraz anatomicznych. Z tego materiału wykonywane są również opakowania, pojemniki i inne produkty codziennego użytku.
Z kolei w stereolitografii (czyli technologii SLA) są to między innymi materiały:
– standardowe,
– odlewnicze,
– dentystyczne,
– inżynieryjne.
Jakie przeznaczenie ma płynna żywica fotopolimerowa, którą utwardza się promieniem lasera? Niezwykle szerokie. Z reguły wykorzystujemy ją w przemyśle i branży medycznej do wydruku 3D prototypów i modeli koncepcyjnych, jak również różnorodnych detali wymagających gładkiej powierzchni.

Nasze dane adresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]