Kilka słów o łańcuchach samochodowych

6 grudnia 2019

Zobacz, gdzie nabyć łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach ciężarowych, dostawczych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi. Różne są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, jazdy po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]