Kask czy toczek do jazdy konnej. Które wybrać do jazdy wyczynowej?

23 grudnia 2019

Dalsze informacje o kasku jeździeckim

Jazda konna należy do tych dyscyplin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, przez znaczną prędkość oraz wysokość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na urazy podatna jest w szczególności głowa dżokeja, która obligatoryjnie winna być właściwie chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jazdy konnej można nabyć dwa typy ochrony na głowę – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych produktów?

Kask czy toczek do jazdy konnej? Co lepsze?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszą jeździecką osłoną głowy. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest zwykle wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie zapewnia jednak tak dobrej ochrony jak kask, przez co rekomendowany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowców, który posiada atesty stosownych organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask jeździecki

Najważniejszą kwestią przy doborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask musi posiadać stosowne certyfikaty oraz umożliwiać regulację swojego rozmiaru lub być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku warto dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który ułatwi jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask jeździecki nie warto też iść na kompromis. W związku z tym, jeśli w naszej miejscowości nie znaleźliśmy odpowiedniego modelu, warto zamówić go w sklepie internetowym.

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]