Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

7 listopada 2020

Problem pułu zawieszonego w powietrzu trafił już do świadomości statystycznego Polaka i sporadycznie jest pomijany. Obywatela naszego kraju zauważyli, iż jakość powietrza, które na co dzień wdychamy, ma poważny wpływ na nasze zdrowie. Niemniej jednak póki nie zostaną wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy może samodzielnie zadbać o swoje samopoczucie, np. poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość w polskich sklepach

Im bardziej rozwinięty region, tym bardziej prawdopodobne jest zagrożenie pojawienia się znacznej kondensacji PM10 i PM2,5, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych chorób płuc podatni są w szczególności mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich lub terenów w pobliżu fabryk wypuszczających do atmosfery pokaźne ilości pyłów zawieszonych. Codzienne stosowanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczne zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza licznych renomowanych producentów, jak np. Wood’s, Airdog bądź Cado, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów, zatem nie jest to już nowość na naszym rynku. Co interesujące, poza filtrowaniem z powietrza cząsteczek pyłu, nieraz mają one też inne dodatkowe funkcje.

Rodzaje i funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza występują w kilku rozmiarach, dlatego bez trudu dostaniemy urządzenie odpowiednie do określonej kubatury pokoju. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, dlatego bez wysiłku można przenieść je pomiędzy pokojami. Poza usuwaniem z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, zatrzymują one dodatkowo grzyby oraz drobnoustroje, które mogą wywoływać rozmaite choroby lub reakcje alergiczne, a także szkodliwy benzen. Dużo oczyszczaczy powietrza oprócz tego nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co tworzy w mieszkaniu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym przynosi mocniejszy sen. Niektóre urządzenia posiadają także sensory ostrzegające o wysokim stężeniu CO2. Używanie oczyszczacza powietrza zaleca się zwłaszcza osobom cierpiącym na alergie.