Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

2 stycznia 2020

Więcej szczegółów o kantarze skórzanym

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego musi on być dopasowany do profilu i wymiarów głowy konia oraz nie powodować u niego zadrapań. Jak więc dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego atrybuty trzeba zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sprzedaży znajdziemy przeróżne rodzaje kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są zalecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem ma nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większą wygodę dają kantary podszywane – na przykład prawdziwym bądź syntetycznym futerkiem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Taki kantar wspaniale chroni przed tworzeniem się obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów lub tresury.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary dla koni produkowane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast stworzony dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i pasują między innymi do koni holsztyńskich, fryzyjskich, półkrwi arabskiej oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire czy konie belgijskie).

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]