Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

18 marca 2022

Na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/ przeczytasz wszystko, co trzeba wiedzieć o leczeniu stożka rogówki Kraków.

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to przypadłość, która niezmiernie ogranicza codzienne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może powodować kolejne choroby oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednak zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki często towarzyszy innym schorzeniom oczu

Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno koncentruje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak posiada wiele receptorów bólu. Mniej więcej w 30. roku życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak na skutek osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię oraz miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Chorzy skarżą się również na pieczenie oczu, czasem zdarza się też podwójne widzenie. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z innymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście współcześnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie wada jest korygowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych albo okularów, po pewnym czasie jednak nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – zabiegi cross linking i wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korekcję stożka rogówki prowadzi się za pośrednictwem przeróżnych procedur medycznych. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Najlepsze rezultaty przynoszą procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie astygmatyzmu albo krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie usunie wadę wzroku.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]