Usuwanie blizn rogówkowych metodą PTK

20 grudnia 2021

Kliknij tu, jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości o usuwaniu blizn rogówki.

Oko to wrażliwy element ciała i łatwo może zostać uszkodzone. W rezultacie różnorodnych urazów lub zapaleń na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można z powodzeniem zlikwidować, wykorzystując osiągnięcia laserowej korekty wzroku.

Czego wynikiem mogą być blizny rogówkowe?

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką gałki ocznej, która je ochrania, a zarazem kontroluje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do głębszych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niezmiernie sprężysta i chociaż zazwyczaj drobne jej otarcia wygajają się samodzielnie, w szeregu przypadków tworzą się zbliznowacenia, także z powodu naszego niedbalstwa. Co powoduje pojawienie się blizn na rogówce? Są one głównie następstwem rozmaitych chorób (przykładowo kiły), urazów mechanicznych np. skaleczenia, oparzenia i zadrapania albo przedostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny na rogówce mogą powstać także w rezultacie niedbałego nakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówkowych sygnalizuje wiele innych objawów, takich jak np. puchnięcie powiek, wrażenie bólu gałki ocznej oraz wrażliwość na światło, więc jeśli ich doświadczasz polecamy jak najszybciej zapisać się na konsultację z okulistą. W trakcie szczegółowego badania określi on głębokość, rozmiar oraz rozmieszczenie blizn, a także poinformuje o możliwości ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówkowych – prosty zabieg z zastosowaniem promienia lasera

Najbardziej rozpowszechnioną w dzisiejszych czasach procedurą eliminowania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, wykonywany w sporej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na usunięcie zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się również do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się precyzyjnie poleceń lekarskich i systematycznie zgłaszać się na kontrolę zgodnie z planem.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]