Praktyczne sposoby na szybkie zwalczenie przeziębienia

6 listopada 2020

Jesienne wahania temperatur sprzyjają spadkowi odporności. Na ogół dopadają nas kaszel, ból gardła i nieżyt nosa. By się im nie dać bez walki, zastosować się do kilku porad, które pomagają oddalić widmo choroby. Opisujemy kilka z nich.

Gorący prysznic i herbata z plastrem cytryny

Wirusy atakują nasz organizm z reguły wtedy, gdy temperatura ciała spada o 2-3 stopnie. Z tego powodu powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącej herbaty czy kąpieli. Do herbaty można wrzucić sok z pomarańczy albo cytryny, które mają w sobie znaczne ilości witaminy C. Świetnym dodatkiem jest także bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz odrobina cynamonu. By nadać herbacie kapkę słodyczy warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeśli wolimy gorącą kąpiel, dodajmy do wody kilka kropel olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, pichtowego lub szałwiowego, co w dodatku wpłynie zbawiennie na oczyszczenie nosa.

Domowe syropy przeciw przeziębieniu

Czosnek oraz cebula również są źródłem witamin. Na ich bazie sporządza się tradycyjne mikstury zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najbardziej popularnych sposobów walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop należy pić co parę godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna, mająca właściwości przeciwbakteryjne. W tym celu wystarczy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop też rekomenduje się spożywać parę razy dziennie.

Jak uśmierzyć drapanie w gardle?

Gdy odczuwamy uczucie drapania w gardle, warto wypróbować mieszankę masła, mleka oraz miodu. Rewelacyjnie nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku trzeba mieć na uwadze, by mleko nie było za gorące, bowiem osłabi to korzystne działanie miodu i masła. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się też picie szałwii w postaci herbaty czy płukanie gardła wodą z solą.

Czemu warto reagować na pierwsze oznaki przeziębienia?

Pomimo, iż zwyczajne przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego zaniedbanie może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy jednakże, że jeżeli symptomy nasilają się to trzeba umówić się na wizytę do internisty.