Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

16 czerwca 2021

Dowiedz się wszystkiego o urologii w Krakowie.

Wizyta u urologa powoduje u dużej części pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakie bada urologia, uważane są jako niezwykle krępujące, co powoduje, że osoby, które odnotowały u siebie niepokojące oznaki choroby, częstokroć odwlekają o kilka tygodni wizytę u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z oddawaniem moczu? Zgłoś się do urologa!

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie diagnostyką i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek, czy produkcję i degradację hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować wiele przeróżnych objawów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, iż same miną. Na jakie zatem oznaki trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na konsultację z urologiem? Będą to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany związane z moczem, czyli jego spienienie, ciemniejsze zabarwienie bądź zauważenie w nim ropy lub krwi, ale również przerywany strumień moczu, ból lub pieczenie przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy bywają także mniej wyraźne, np. nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp i ból pleców lub podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, toteż mężczyźni winni zgłosić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z wywołaniem erekcji, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką czy gdy dostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba przy okazji zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci zwykle przychodzą do poradni urologa celem wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu), uzyskania porady dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie wykonują również wiele trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]