Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

28 listopada 2020

Zobacz więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej prostaty na www.scmkrakow.pl.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem rozmiaru i formy do kasztana. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Pozwala to ujawnić przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również odpowiednio wcześnie wykryć groźne zmiany nowotworowe. Powinno się zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego możliwego rozwoju.

Kłopoty mikcją i erekcją – niepokojące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli spostrzegli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, jak np. zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, trudności z erekcją i wytryskiem, trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, jak również przerywany strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu w tym samym czasie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym przeciętnie ok. 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. niska krzepliwość krwi, wszczepione zastawki serca i uczulenie na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]