Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

22 sierpnia 2019

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, że nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie części zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące niemiłe doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.