Na czym polegają badania psychologiczne kierowców

17 kwietnia 2020

Dowiedz się, komu zlecić badania kierowców Bielsko Biała

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale też określenia cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia określonych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy zobowiązani są poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań zbudowana jest z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Określają między innymi neurotyzm, ekstra- oraz introwersję i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych specjalista sięga po wirometr, aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, stereometr oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny tylko pamiętać, by zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1+E, D1, D+E i D. Przechodzić muszą je również osoby, które zamierzają wykonywać zawód egzaminatora oraz instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych oraz kierowców taksówek. Należy podkreślić, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależy od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im jedynie raz.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]