Kupuj bezpiecznie – sprawdzenie auta przed zakupem

15 września 2019

Nabycie samochodu to znaczny wydatek – dlatego dla wielu z nas wiąże się z podjęciem poważnych decyzji. Niezmiernie wysokim ryzykiem jest nabycie auta używanego – etyczność ich sprzedawców niestety często bywa na niskim poziomie, a samochód, który miał być bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, posiada „ciekawą” historię i mnóstwo defektów. Niestety nie każdy z nas jest w stanie odkryć potencjalne nieprawidłowości przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie samochodu przed zakupem warto więc zlecić profesjonalistom.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – ujawnianie usterek i wad

Sprawdzenie aut używanych jest potrzebne, by mieć pewność, że pojazd faktycznie jest w takim stanie technicznym, jak deklaruje jego aktualny właściciel. Najlepiej, jeśli samochód obejrzy doświadczony, zaufany mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedającym. W szczególności ważne jest to w przypadku kupna pojazdu z komisu lub od pośrednika. Czasem firmy, aby podnieść wyniki sprzedaży, mają tendencję do zatajania informacji o różnych wadach i usterkach, które wpłynęłyby obniżenie ceny. Sprawdzenie samochodu przed zakupem gwarantuje uniknięcie takich błędów i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie auta przed zakupem – rejestry i kartoteki

Jednakowo znacząca – a może nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Idzie tu w szczególności o informacje o możliwych wypadkachz jego udziałem, przejechanych kilometrach i rejestracji w kartotekach samochodów skradzionych. Na sprawdzenie samochodu pod tym kątem pozwala Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Używanie ich jest płatne, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów zapewniają również i tę usługę – tym samym nie kupimy kradzionego samochodu i ustrzeżemy się wielu innych problemów.