Kupno samochodu używanego – jak sprawdzić auto?

17 lipca 2019

Zakup samochodu używanego zwykle związane jest z ryzykiem – takie auto jest naturalnie dużo tańszy aniżeli pojazd nabyty prosto z salonu, jednakże może posiadać rozmaite ukryte defekty. Jak wybrać sprawny technicznie samochód i uniknąć strat finansowych?

Kupno samochodu używanego – sprawdź historię auta

Rok w rok tysiące naszych rodaków myśli o zakupie auta używanego, co pozwala oszczędzić nawet wiele tysięcy złotych w porównaniu do pojazdów kupowanych bezpośrednio od autoryzowanego dealera. Zakupy tego typu często nie idą po naszej myśli – może się zdarzyć, że prawdziwy stan techniczny samochodu jest zatajony przez zbywcę, a niewidoczne defekty wychodzą na jaw po kilku dniach od kupna. Jak ustrzec się takich przypadków i wybrać samochód, który spełni nasze potrzeby? Przede wszystkim najważniejsze jest drobiazgowe zweryfikowanie pojazdu, np. sprawdzenie historii samochodu. Można tego dokonać po VIN – dzięki niemu możemy dowiedzieć się, kto był posiadaczem samochodu, uzyskać dane o możliwych kolizjach, wadach, a także przywłaszczeniach pojazdu. Powinno się także sprawdzić stan techniczny pojazdu specjalistycznym sprzętem do diagnostyki – wykrywa to zatajone uszkodzenia.

Inspekcje samochodów przed zakupem – kto je wykona?

Nie wiesz, co należy sprawdzić podczas wyboru auta z drugiej ręki? A może nie masz możliwości osobistego przejrzenia kondycji samochodu? W ustrzeżeniu się bolesnych niespodzianek pomoże profesjonalna inspekcja samochodu, którą mogą wykonać wykwalifikowane firmy. Podmioty o tym profilu działalności dysponują specjalistycznym instrumentami do diagnostyki, które stosują m.in. do analizy powłoki lakieru. Pracownicy firmy przybywają do miejsca, w którym stoi auto, weryfikują VIN, sprawdzają, czy pojazd nie był przedmiotem kradzieży, a po ukończonych oględzinach przygotowują fotorelację oraz kompleksowe sprawozdanie odnośnie kondycji auta.