Jak przebiega leczenie kanałowe?

27 czerwca 2019

Zapalenie miazgi, zaawansowana próchnica, złamanie zęba, martwica bądź konieczność przygotowania korzenia do protezownia – te stany łączy fakt, iż najczęściej w ich wypadku leczenie kanałowe. Choć zabieg ten u niektórych pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie należy się obawiać tego typu terapii. Obecnie stomatologia posługuje się nowoczesnym sprzętem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie także sporych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Etapy leczenia kanałowego

Pierwszy etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. W jej skład wchodzą nerw oraz naczynia krwionośne, więc leczenie kanałowe wymaga zastosowania bardzo skutecznego środka znieczulającego. W kolejnym kroku przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec wypełnia się kanał zębowy materiałem kompozytowym, cementem szkło-jonomerowym, metalem szlachetnym albo ceramiką.

Znajdź dobrego stomatologa do przeprowadzenia endodoncji mikroskopowej?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej złożonych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Warto zatem wybrać rzetelnego specjalistę, który go wykona. Gwarancją tego, że leczenie będzie udane są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu transmitującego obraz do monitora. Pozwala to dentyście na głębokie oczyszczenie, a następnie szczelne wypełnienie kanału, dzięki czemu kolejne zabiegi nie są już konieczne.