Hosting dla WordPress – jak szukać?

22 listopada 2019

Istnieje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (PHP-Fusion, XOOPS, Mambo), jednak niewątpliwie w ostatnim dziesięcioleciu większość stron powstaje w oparciu o WordPress. Nic dziwnego, ponieważ w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet początkujący internauta zbuduje na nim prostą stronę internetową, a Ci którzy posiadają umiejętności postawią na WordPress nawet ogromny sklep internetowy.

Z jakiego powodu WordpPress jest niezwykle popularny?

Jeszcze 15 lat temu WordPress służył zwłaszcza jako oprogramowanie, na którym bez trudu i ekspresowo można było założyć blog. Z czasem możliwości WordPressa rozwijały się, powstały tysiące wtyczek i motywów pozwalających na tworzenie na nim coraz bardziej złożonych stron internetowych, a ostatnimi czasy także sklepów (za sprawą połączenia połączeniu z WooCommerce). Obecnie więc ten CMS służy nie tylko blogerom, ale przeważnie osobom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom przedsiębiorstw czy też administratorom portali społecznościowych. Fundamentalną zaletą WordPressa jest prostota jego instalacji, możliwość wykorzystania tysięcy szablonów, które pozwalają szybko zmieniać wygląd strony, oraz dostęp do jednakowo dużej ilości pomocnych wtyczek, wspomagających m.in. w przekładzie stron, tworzeniu backupu, usuwaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu ładowania się strony, tworzeniu formularzy oraz śledzeniu statystyk wizyt na stronie. Należy podkreślić, że większość wtyczek i szablonów dostępnych jest bez opłat! WordPress skupia dużą społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd też regularne aktualizacje systemu usuwające luki w zabezpieczeniach i zapewniające wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak wybrać hosting dla WordPress?

Poszukując hostingu strony dla WordPress trzeba zamówić go u dostawcy, który posiada odrębna usługę dla tego systemu zarządzania treścią. Polecany jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z najnowszymi przepisami RODO i bez ograniczenia transferu. Należy wziąć pod uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress wykorzystuje szybkie i wydajne dyski SSD, regularnie tworzy kopie zapasowe danych, zapewnia bezawaryjne działanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w przypadku awarii oferuje dwudziestoczterogodzinne wsparcie techniczne. Nie bez znaczenia jest też możliwość kupna i założenia certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie darmowych narzędzi do kontroli działania serwera czy opcja dodania nielimitowanej liczby kont poczty elektronicznej, a wszystko to w oparciu o klarowny i rozważny cennik.