Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

15 lutego 2021

Zajrzyj tu jeśli jesteś zainteresowany druk 3D cennik.

Możliwość zamówienia druku 3D dowolnej makiety, projektu czy podzespołów z tworzyw sztucznych zdecydowanie obniża wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile zamiarem przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, z reguły decyduje się ono na nabycie własnych profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je ekspertów. Natomiast jeżeli w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie lub potrzeba przygotowania modelu 3D jest doraźna, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w trakcie opracowywania planu działań pojawia się najczęściej pytanie: jak określić koszt wydruku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez bez plików STEP i STL będzie drożej

Na finalną cenę druku 3D wpływa mnóstwo elementów. Zlecający wydruk 3D nie zawsze ma gotowy do druku plik w poprawnym formacie (STL czy też STEP), z pomocą którego można orientacyjnie określić koszt realizacji zlecenia. W wielu przypadkach firma zlecająca opracowuje zaledwie prototyp albo szkic projektowy. To powoduje, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu konieczności przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, ewentualnie przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego obiektu z użyciem skanera 3D. Kolejne czynniki, które mocno wpływają na końcową cenę wydruku to, rzecz jasna, dobór samej techniki druku, jak również materiałów, z których wykonany będzie produkt. Równie ważne jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to w głównej mierze od tego, czy wydruk ma mieć częściowe czy pełne wypełnienie i od jego rozmiaru) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dodatkowej obróbki (np. wygładzenia lub gwintowania).

Chcesz oszacować cenę wydruku 3D? Przekaż plik do zleceniobiorcy

Nie da się właściwie obliczyć ceny druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z wykonawcą, u którego któremu zamierzamy zrealizować dane zlecenie. W tym celu należy przekazać jej plik do wyceny albo, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić kwestionariusz i wnikliwie zaprezentować specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Specjaliści CADXPERT służą też wsparciem przy wyborze tworzywa i odpowiedniej technologii druku.

Nasze dane adresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]