Etapy zakładania implantów zębowych

5 grudnia 2019

Najlepszą metodą na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Zdają egzamin zarówno gdy brak nam pojedynczych zębów, jak i ogólnego bezzębia. Ich głównymi atutami są względnie nieskomplikowania pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant zębowy, a dokładniej jego ceramiczna korona, wygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Ich zakładanie jest także mniej dotkliwe dla pacjenta niż założenie mostu lub pełnej protezy – nie ma konieczności szlifowania przyległych zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ów proces i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębów – jak przebiega ich zakładanie?

proces założenia implantów zębowych rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Równie ważne jest także właściwe nastawienie i opanowanie strachu. W następnej kolejności stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. To pozwala na odsłonięcie kości i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To niezwykle skomplikowany etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i wprawy. Dokładność istotna jest również przy umieszczeniu implantu zęba w łożu. Kiedy ten będzie w planowanym miejscu, lekarz musi już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a lęk przed bólem

Proces wszczepienia implantu zęba rodzi u części osób obawy związane z potencjalnym intensywnym bólem odczuwanym podczas zabiegu i bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest całkowicie bezpodstawny. Nowoczesna implantologia korzysta z niezwykle efektywnych leków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie czuli na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie eliminującego możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.