Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

8 czerwca 2021

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko Biała? Wejdź na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów zgodnie z prawem muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat parę zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest percepcja szybkości, umiejętność szybkiej reakcji podzielność uwagi i widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]