Badania operatorów – dlaczego są obowiązkowe?

30 kwietnia 2019

Jeżeli chcesz zamówić badania operatorów Bielsko, skieruj się na www.testypsychologiczne.com.pl

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek taki przepisy nakładają także na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych maszyn. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania tego rodzaju polegają?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Prawo dokładnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Poza tym, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i dlatego wykonywanie tego typu testów jest tak istotne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Bada się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji i zdolność oceny odległości. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, używana jest także specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Przeważnie są to trzy-cztery lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]