Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

27 listopada 2023

Chcesz kupić złote monety bulionowe? Skieruj się tu.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą robić to na mnóstwo sposobów: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm związanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną opcją jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w formie sztabek, lecz również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są wybijane w ograniczonym nakładzie

Złote monety kojarzymy zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z drugich kruszców, odróżniają się od nich pod kilkoma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich kapitału, co sprawia, że ich nakład z danego roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są emituje się w kolekcjach tematycznych lub w związku z ważnymi wydarzeniami, więc ich wygląd wyjątkowo rzadko jest zmieniany. Zwykle złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą emisji. Warto wspomnieć, iż wiele monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje próba oraz ciężar wykorzystanego do ich bicia metalu. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Domieszka miedzi zwiększa twardość złote monety bulionowe

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednak emitenci biją dodatkowo monety o wadze 1/10 czy 1/2 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są z reguły z 24 karatowego złota, czyli .9999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to głównie na celu zwiększenie twardości monety i – co za tym idzie – zmniejszenie możliwości jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o wadze czystego kruszcu zużytego do ich wybicia.

W asortymencie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, a więc wymienione powyżej Krugerrandy, chińską Pandę czy australijskiego Kangura.

Nasze dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]