Sztabki srebra – dywersyfikuj swój portfel inwestycyjny

28 kwietnia 2021

Od dawna uważa się, że inwestycja w kruszce jest doskonałym sposobem na lokowanie oszczędności, który po pewnym czasie daje namacalny dochód. Najpopularniejszym w tym momencie kruszcem inwestycyjnym jest bezspornie złoto, jednakże całkiem niedawno srebro znów jest modne wśród coraz szerszej grupy osób, zarówno tych z pokaźnym, jak i niewielkim portfelem, i nie jest już traktowane jedynie jako metal przemysłowy.

Srebrne sztabki – kruszec stosowany w różnych sektorach gospodarki

Złoto występuje w naturze 17-krotnie rzadziej od srebra, wypada natomiast podkreślić, że cena rynkowa srebra w relacji do ceny złota nie odpowiada tej zależności ilościowej i stale jest zauważalnie niższa. Zakup srebra jest jednak dobrą propozycją dla inwestorów, którzy potrzebują urozmaicić swój portfel, a którzy nie posiadają środków pozwalających na nabycie większych zasobów złota. Wypada jednak wiedzieć, że z uwagi na swoje właściwości, srebro jest w szerokim zakresie używane w różnorodnych gałęziach przemysłu co powoduje, że jego cena jest w wyższym stopniu narażona na zmiany zachodzące w gospodarce światowej. Można to skądinąd dostrzec analizując historię jego wartości z minionych trzech dekad. Z tej również przyczyny lokata oszczędności w srebro obarczona jest wyższym prawdopodobieństwem niepowodzenia, toteż zalecana jest osobom rozeznanym w prognozowanej i bieżącej sytuacji na rynku metali szlachetnych. Można natomiast przewidywać, iż zapotrzebowanie na srebro w dalszym ciągu będzie się utrzymywało, a wraz z postępującym rozwojem elektroniki, medycyny oraz fotowoltaiki, w których srebro jest na co dzień stosowane, jak również nieprzemijającej popularności srebrnej biżuterii, być może jego cena będzie z czasem rosnąć.

Czy przeciętnego Polaka stać na kupno sztabki srebra?

Na wzór złota, sztabki srebra odlewane jest w kilku wagach, co upraszcza zbudowanie portfela, umożliwiającego sprzedaż w zależności od potrzeb mniejszych lub większych jego ilości. Te najdrobniejsze, a wobec tego także w zasięgu finansowym niezbyt zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze 100 g i 50 g oraz jednej uncji trojańskiej(31,1 g). Oczywiście, jeśli zamówimy sztabkę o większej wadze, tak naprawdę wydamy na kruszec mniej, powinno się jednakże mieć na uwadze, że nie da się podzielić sztabki i w przypadku potrzeby jej odsprzedaży musimy znaleźć kupca, który weźmie ją w całości. Z tej przyczyny jeżeli sztabki srebra mają służyć też jako asekuracja na “czarną godzinę”, należy rozważyć kupno sztabek o różnych wagach, aby mieć możliwość w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile naprawdę potrzeba. Drugą opcją jest także inwestycja w nieco droższe srebrne combibary, czyli połączone sztabki srebra o wadze 1 g, które daje się łatwo oddzielić. Wadą zakupu srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, iż – w odróżnieniu od złota – jego kupno oraz sprzedaż obciążone są 23% stawką VAT.

Nasze dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]