Kurs funta szterlinga – gdzie szukać aktualnych informacji?

14 sierpnia 2021

Funt brytyjski, którego prawidłową nazwą jest funt szterling, to jedna z najważniejszych światowych walut. Pomimo przynależności początkowo do struktur EWG a potem UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało poza strefą euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Funt szterling po Brexicie

W wyniku decyzji o Brexicie, który był przewlekłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta w stosunku do euro i dolara wyraźnie spadła. Było to powiązane między innymi z oznajmieniem przez ważne podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zapowiadało zmniejszenie się ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie też obniżeniem PKB. Odrabianie nagłego spadku kursu funta szterlinga z 2016 r. odbywa się bardzo wolno i przy całkiem dużych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeszkodą w tym procesie stała się bessa z 2020 r. spowodowana długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wypada jednak odnotować, że funt szterling to bardzo silny pieniądz, będący w obiegu w Europie już od dziewięciuset lat, który w samym tylko ubiegłym wieku przezwyciężył duże spadki spowodowane rezygnacją z powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. czy legendarny już spekulacyjny atak z 1992 r.

Aktualny kurs funta – nasi rodacy wciąż go szukają

Funt pozostaje dla Polaków znaczącą walutą, w której wciąż często lokują swoje pieniądze. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że pomimo wyjścia UK z UE, wielu zatrudnionych tam Polaków nie zamierza wrócić do kraju i nieustannie wspiera finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualny kurs funta brytyjskiego śledzi zatem duża grupa osób. Szukają one zwłaszcza precyzyjnych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale często też danych historycznych dotyczących dziesięciu lat wstecz. Takie statystyki dostępne są między innymi na stronach kantorów online, które aktualizują kurs co parę sekund. Dostęp do najświeższych danych pomaga także sprawnym inwestorom wymienić walutę po najbardziej opłacalnym kursie.