Inwestujesz już akcje i obligacje? Może czas kupić sztabki złota?

24 kwietnia 2021

Gromadzenie pieniędzy na koncie bądź zakładanie lokat nie jest już tak korzystne jak kilkanaście lat temu. Niewielkie oprocentowanie proponowane przez banki, ale także i większa świadomość, że nie inwestowany kapitał nie zarabia spowodowały, iż szukamy strategii, które pozwolą naszym oszczędnościom przynosić z czasem dodatkowy przychód. Obok nabywania funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych oraz akcji, coraz szerszym popytem cieszą się metale inwestycyjne, a głównie – złoto w sztabkach.

Czy złote sztabki to bezpieczna inwestycja?

Z góry warto wyraźnie zaakcentować, iż inwestycja finansów w sztabki złota to długoterminowa inwestycja. Złoto zazwyczaj nie poddaje się mniejszym i większym kryzysom odczuwalnym w gospodarce, a wręcz niepewność gospodarcza oraz polityczna nieraz podwyższa jego wartość. Oczywiście można zauważyć wahania w jego ceny, jednak badając jej historyczny wykres łatwo można spostrzec, że wraz z upływem lat idzie ona w górę. Czemu się tak dzieje? Od stuleci ilość tego kruszcu dostępna na rynku pozostaje praktycznie bez zmian. Niegdyś służył on jako uniwersalny środek płatniczy, w dzisiejszych czasach jest szeroko stosowany w przemyśle, medycynie czy elektronice, jak również – wciąż na ogromną skalę – w sztuce i jubilerstwie. Mimo, iż pozyskiwanie złota jest nieprzerwane i teoretycznie powinno go być coraz więcej, odzyskiwanie tego kruszcu użytego przykładowo przy produkcji urządzeń elektronicznych (jak piloty do TV czy też telefony komórkowe) jest często nieopłacalny, toteż zapotrzebowanie na złoto trzyma się wysokim poziomie i prognozuje się, iż przez kolejne lata ta tendencja się nie odwróci.

Sztabki złota – odlewane w licznych wagach

Słuchając o inwestycji pieniędzy w złote sztaby gros inwestorów momentalnie oceni, że to nie dla nich, przez znaczny koszt. Jednakże złote sztabki odlewa się w różnych wagach, wobec tego właściwie każdy może sobie pozwolić na lokatę jakiejś części oszczędności w ten szlachetny metal. Złoto można zamówić już w sztabkach o wadze 1 g, 2 g bądź 5 g. Te malutkie sztabki są też idealnym pomysłem na podarunek. Zamożniejsi inwestorzy, dysponujący pokaźniejszym kapitałem raczej decydują się na większe sztaby złota o wadze 100 g, 250 g oraz 1 kg. Trzeba jednakże mieć świadomość dwóch rzeczach. Po pierwsze, inwestując w cięższą sztabkę nabywamy złoto dużo taniej. Po drugie, nie da się podzielić odlanej sztabki przy przyszłej odsprzedaży.. Wobec tego wskazane jest kupować sztabki złota o przeróżnym ciężarze lub zdecydować się na kupno tzw. combibarów, które są od razu rozparcelowane na równe kawałki.

Nasze dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]