Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

20 maja 2022

Szukasz więcej wiadomości dotyczących Krajowego Systemu Faktur? Skieruj się na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., ale ostatecznie właścicielom firm na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – zalety tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie sformułowaną strukturę danych zakodowanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, lecz dla właściwego programu do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument jest absolutnie klarowny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują ujednolicony format obojętnie jakie aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to znamienny postęp szczególnie dla biur rachunkowych, które do tej pory raz za razem mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w aplikacji księgowej informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie wyklucza ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na tym zyskają

Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur uruchomionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. nie muszą przesyłać pliku JPK_FA, wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zgubią (KSeF przetrzymuje dane o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega wykroczeniom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego i od towarów i usług. Co istotne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania do księgowania, jednak musi ono zostać zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]