Co to jest złoto lokacyjne i czy można je kupić w Polsce?

10 października 2021

Kup 1 gram złota.

Dużo myślimy o emeryturze i o przygotowaniu się na ewentualną “czarną godzinę”. Stąd zwykle staramy się systematycznie odkładać wolne środki finansowe na koncie lub na lokacie w banku. W ostatnim czasie jednakże ta metoda jest mało korzystna – postępująca inflacja i małe oprocentowanie lokat sprawiają, iż oszczędności nie zapewniają zysku, a w zasadzie to z upływem czasu ich siła nabywcza się zmniejsza. Nie zaskakuje więc fakt, że rośnie zainteresowanie alternatywnymi metodami inwestycji, w tym również kupnem złota lokacyjnego.

Jak polskie przepisy definiują jako złoto lokacyjne?

Inwestowanie w kruszce opiera się na zakupie ich w momencie, kiedy ich wartość na rynku jest niska i zbyciu ich, jeżeli ta cena wzrośnie. Ale warto zaznaczyć, iż nie każdy złoty wyrób jest uznawany za złoto lokacyjne, z tej przyczyny przykładowo nabywanie pierścionków nie można nazwać inwestycją w złocie. Polskie prawo, a w szczególności ustawa o podatku od towarów i usług, przejrzyście definiuje co można nazywać złotem inwestycyjnym. Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi jest to przede wszystkim kruszec o próbie 0.995 lub wyższej w płytkach lub sztabkach. Tymczasem monety bulionowe ze złota muszą sprostać innym warunkom, by zostały uznane za złoto inwestycyjne. Muszą mieć próbę nie mniejszą niż 0.900, być wyemitowane po roku 1800 i co najistotniejsze – muszą być legalnym środkiem płatniczym w kraju, który je wybił. Monet bulionowych nie uznaje się jako okazy kolekcjonerskie, więc nie są numizmatami. Prawo określa jeszcze jedną kategorię złota inwestycyjnego – złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

Sprzedaż złota inwestycyjnego online – co oferują polscy sprzedawcy?

W sklepach polskich dystrybutorów złota lokacyjnego bez trudu znaleźć można najpopularniejsze monety bulionowe z np. Kanady oraz Wielkiej Brytanii, jak i sztabki ze złota. Zakupy można dokonywać również przez internet i nie jest to oferta tylko dla majętnych inwestorów. Ci z mniejszymi środkami finansowymi znajdą online zróżnicowaną ofertę sprzedaży złota w indywidualnych sztabkach o wadze 5, 2, czy 1 g, jak i złotych bulionówek o wadze 1/10, 1/4 czy 1/2 uncji trojańskiej. Kupić można też złoto w tak zwanych „combibarach”, które umożliwiają odłamanie, a później zbycie pojedynczych płytek kruszcu.

Nasze dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]