Depilacja laserowa – popularny zabieg kosmetyczny

5 marca 2021

Laserowa depilacja to niezwykle popularny zabieg kosmetyczny, oferowany właściwie w każdym centrum medycyny estetycznej. Jest doskonałą alternatywą dla eliminowania niepożądanego owłosienia domowymi sposobami, więc chętnie poddają się jej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dowiedz się, co powinno się wiedzieć o depilacji laserem.

Laserowa depilacja jest bezpieczna dla osób o jasnej i ciemnej karnacji

Z użyciem wiązki lasera można w bezpieczny sposób usunąć zbędne owłosienie z dowolnej partii ciała (twarzy, okolic bikini, pach), a – co najważniejsze – efekty zabiegu utrzymują się bardzo długo. Współczesne lasery do depilacji stosują 3 wiązki światła o innych długościach fal, w wyniku czego uszkadzają strukturę włosa na kilku głębokościach, a równocześnie są bezpieczne dla osób o każdym fototypie skóry. W jaki sposób pracuje laser? Likwidowanie włosów dokonuje się przez podgrzanie skóry właściwej do temperatury, która niszczy komórki macierzyste otaczające mieszki włosowe. W wyniku zabiegu nie odrastają one ponownie. W zależności od wielkości obszaru skóry poddawanej depilacji, zabieg ten trwa od paru do kilkunastu minut. Jeszcze kilka lat temu ze względu na wykorzystanie wiązki lasera, osoby poddające się depilacji często odczuwały niewielki ból, jednakże technologie stosowane we współczesnych urządzeniach do depilacji powodują, iż likwidacja włosów przy pomocy lasera staje się obecnie właściwie bezbolesna. Po zabiegu na skórze może wystąpić zaczerwienienie, lecz zwykle skóra regeneruje się w przeciągu kilku dni.

Czy jeden zabieg depilacji laserem będzie wystarczający?

Aby laserowa depilacja dała satysfakcjonujące efekty zwykle potrzebne jest wykonanie serii od 6 do nieraz 8 zabiegów odbywających się regularnie co ok. dwóch miesięcy. Jest to podyktowane cyklem wzrostu włosków, które mogą być w w uśpieniu, fazie przejściowej bądź wzrostu, a laser może trwale zniszczyć włos jedynie w tej ostatniej fazie. Skuteczność zabiegu jest zależna też od takich faktorów jak poziom melaniny w skórze oraz kolor, grubość i gęstość włosów. Warto zaakcentować, iż nie każdy może poddać się laserowej depilacji. Zabieg ten nie jest wskazany dla osób ze świeżą opalenizną, cierpiących na przewlekłe schorzenia skóry bądź przechodzące jej infekcje oraz kobiet karmiących piersią i w ciąży. Przeciwwskazaniem jest także tatuaż w miejscu zaplanowanej depilacji.