Po co robi się optymalizację strony dla urządzeń mobilnych

18 marca 2020

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony czy tablety sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to niezwykle istotne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest prosta: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Najważniejsze zasady optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Są rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować zasadę „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy także zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów albo z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale bardzo ważnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe notyfikacje o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Zastosowanie powyższych zasad na pewno przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy zastosować na stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeżeli nasza strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób wyświetlała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.