Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

3 listopada 2019

Sprawdź, gdzie nabyć obrączki Kraków

Dla wielu ceremonia ślubu jest niezwykle poruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy małżonków po wsze czasy, a oznaką ich uczucia, oddania i wierności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Panowie nie zawsze mieli obrączki

Początkowo nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką sakramentu zaślubin. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później, o czym jednak mało osób wie. I choć uprzednio bywały sytuacje, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojnę, jednakże obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w innych państwach, jak np. w Czechach, w Meksyku, w Turcji albo w USA, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek ślubnych razem, jednak obyczaj mówi, że narzeczona nie powinna ich kupować, bowiem jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – kiedyś z żelaza, teraz ze złota bądź platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej subtelną estetyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z najrozmaitszych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy stal) symbolizujące niezłomność miłości. Dzisiaj do ich wytworzenia wykorzystuje się przeważnie złoto i platynę, które są symbolem ufności wobec partnera. Owszem, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch rodzajów złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też ważny dla młodej pary cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]