Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy

27 września 2023

Pierścionki zaręczynowe Kraków kupisz na obraczki.net.pl.

Kiedy odnajdziesz kobietę, z którą postanowisz spędzić całe życie, prędzej czy później pomyślisz o ślubie. Przedtem jednak ma miejsce ta wyczekiwany przez wiele pań moment – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – niegdyś bez złota i kamieni szlachetnych

Podarowanie kobiecie pierścionka to bardzo stara tradycja, sięgająca prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają kształt koła, które symbolizuje wieczność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym notabene “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, że od tego palca biegnie “vena amoris”, a więc żyła prowadząca prosto do serca. Powszechnie uważa się, że rytuał wręczania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent sprowadzili Grecy. Na początku wytwarzano je z tataraku, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Kosztownymi pierścieniami ze srebra bądź złota obdarowywano tylko wtedy, kiedy mężczyźni pragnęli zademonstrować swoje bezgraniczne zaufanie do partnerki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z drogimi kamieniami, platyną oraz złotem, jednakże surowce te w rzeczywistości szeroko wykorzystuje się do ich sporządzania dopiero od paru stuleci, natomiast duży przyrost ich powodzenia daje się spostrzec w XX w.

Pierścionek zaręczynowy – ile powinieneś wydać?

Nie ulega wątpliwości, że idealna biżuteria na oświadczyny to platynowy pierścionek z ogromnym brylantem, jednak możliwości dowolnego zestawiania różnych metali oraz kamieni są olbrzymie. Prócz diamentów stosuje się topaz, rubin czy tanzanit. Część osób wybiera mniej drogocenne metale, jak tytan, srebro, stal damasceńską, jak również drewno, jednakże w dalszym ciągu na rynku przeważają pierścionki wykonane z platyny i różnych rodzajów złota (czerwonego, białego i żółtego).
Ile winniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było przekonanie, iż narzeczony winien wydać na niego przynajmniej dwie miesięczne pensje. Koszt zakupu zależny jest od wielu czynników: wykorzystanego kamienia, ilości karatów, designu czy surowca, toteż każdy kupi ładny, nieprzeciętny pierścionek w określonym budżecie. Miejmy jednakże na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania oraz miłości, zatem jego cena ma drugoplanowe znaczenie. Istotne jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej małżonce.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]