Jak robi się topaz mistyczny?

9 marca 2019

Chcesz zamówić mistyczny topaz? Sprawdź www.mystictopaz.pl

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze zalety topazu mistycznego, który od lat cieszy się ogromnym uznaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka nietrudno pomylić się, że to odmienny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są skutkiem odpowiedniej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, które przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od metalu, jakim jest pokryty. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, że kamień przybiera fioletowy odcień, błękitny zaś jest wynikiem rozgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Doskonałe efekty przynosi obrabianie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii lub na Dalekim Wschodzie.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak przed momentem wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Często stosują go więc do produkcji naszyjników, kolczyków czy broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do eleganckich kreacji – doskonale prezentuje się także na co dzień. Ważna okazuje się też różnorodność kolorów, sprawiająca, że prościej można wybrać biżuterię do konkretnej kreacji.