Jak dopasować pierścionek? Poradnik

29 lutego 2024

Pierścionki to jedna z najpopularniejszych ozdób wybieranych przez kobiety – zarówno obecnie, jak i w dawnych czasach. Towarzyszą nam już od starożytności, były świadkami wielu wydarzeń historycznych i przez lata nabierały symbolicznego charakteru. Obecnie mamy na rynku tak duży wybór pierścionków, że czasem trudno jest dobrać odpowiedni model. Jak dopasować pierścionek, żeby pięknie prezentował się na dłoni? Czym należy się kierować, kupując biżuterię?

Odpowiedni rozmiar, czyli jak dopasować pierścionek?

Zacznijmy od podstaw – wybór odpowiedniego rozmiaru pierścionka to rzecz niebagatelna. Jeśli kupujemy biżuterię dla siebie, to nie ma problemu – możemy po prostu pójść do jubilera, który zdejmie miarę z naszych palców. Zwykle służy do tego przyrząd pomiarowy składający się z pierścieni o różnej wielkości. Najlepiej jest dokonywać pomiarów dwukrotnie w ciągu dnia – warto pamiętać, że wieczorem palce mogą być lekko opuchnięte, co należy uwzględnić przy wyborze rozmiaru.

Problem może pojawić się, gdy szukamy prezentu dla bliskiej osoby, np. pierścionka zaręczynowego. Jak dopasować pierścionek? Można spróbować zdjąć miarę z palca ukochanej np. za pomocą tasiemki lub suwmiarki, jednak pomysł ten nie daje gwarancji powodzenia – pomiar nie będzie zbyt dokładny. Najlepiej zabrać do jubilera inny pierścionek aktualnie noszony przez wybrankę na palcu serdecznym – na jego podstawie zostanie dopasowany idealny rozmiar.

Jak dopasować pierścionek do kształtu dłoni?

Sam rozmiar pierścionka to oczywiście nie wszystko – ozdoba powinna być dopasowana również do naszych dłoni. Panie o drobnych rękach ze szczupłymi palcami powinny stawiać na delikatne ozdoby, które będą doskonale podkreślać ich naturalne piękno. Najlepiej sprawdzą się cienkie pierścionki wysadzane niewielkimi kamieniami szlachetnymi. Zbyt masywna, bogato zdobiona biżuteria może przytłaczać.

Z kolei posiadaczki długich palców mogą zdecydować się na wyjątkowo oryginalne pierścionki noszone na paliczkach. Warto postawić na kilka cienkich obrączek, np. po dwie na jednym palcu.

A jak dopasować pierścionek, jeśli mamy duże, masywne dłonie? W takiej sytuacji możemy pozwolić sobie na większe ozdoby, np. pierścionki w stylu barokowego przepychu, z kolorowymi kamieniami lub wybrać okazały sygnet. A jeśli zależy nam na optycznym wysmukleniu palców, postawmy na model z podłużnymi zdobieniami, np. wysadzany owalnym kamieniem.

Jak dopasować pierścionek do ubioru?

Obecna moda pozwala na dużą swobodę – według aktualnych trendów dużą popularnością cieszy się zarówno delikatna, skromna biżuteria, jak i bogato zdobione modele, wobec których nikt nie przejdzie obojętnie. Jak dopasować pierścionek do ubioru?

  • Klasyczny, formalny strój do pracy warto uzupełnić minimalistyczną biżuterią, np. pierścionkiem z żółtego złota ozdobionym niewielkim kamieniem szlachetnym (cyrkonią lub brylantem).
  • Stylizacja codzienna pozwala na większą swobodę – możemy wybrać delikatny srebrny pierścionek lub postawić na okazały model, np. szeroki sygnet.
  • Stylizacja imprezowa, np. na wesele lub romantyczną kolację powinna przykuwać uwagę. Warto postawić na kolorowe pierścionki, np. z ametystem, szmaragdem, topazem czy szafirem – to świetna propozycja na wielkie wyjścia.

Jak dopasować pierścionek do innej biżuterii?

Łączenie ze sobą różnych ozdób nie jest łatwe – czasem wystarczy dodać jeden element, żeby przesadzić i otrzeć się o kicz. Warto dobierać biżuterię na zasadzie podobieństwa, np. zamówić pierścionek i wisiorek z jednej kolekcji. Jeśli chcemy mieć na palcach kilka pierścionków, warto również trzymać się tej zasady i np. postawić na jeden metal szlachetny – wówczas unikniemy chaosu, a stylizacja będzie spójna.

Pamiętajmy też, że czasem mniej, znaczy więcej. Jak radziła Coco Chanel, przed wyjściem z domu najlepiej spojrzeć w lustro i zdjąć jeden element stylizacji – to gwarancja, że nie przesadzimy z dodatkami.

Źródło tekstu: https://obraczki.net.pl/blog/poradnik-jubilerski/jak-dopasowac-pierscionek-poradnik