Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

28 listopada 2020

Chcesz zamówić szalunki Kraków? Odwiedź ten adres.

Szalunki, określane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Przeważnie używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wówczas są one konieczne do tego, żeby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się też podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przestrzeni na bramy, drzwi i okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Typy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest struktura wykonana z drewnianych desek lub grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość wykonawców i inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu lub drewna, jak również zestawiać dwa a nawet trzy surowce. Najczęściej jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję scalają narożniki, łączniki, belki i głowice ze aluminiowe bądź stalowe.

Wynajem szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt oraz brygad, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi. Kupno wszelkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłoby rentowne . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]