Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

18 maja 2019

Szukasz szalunków Kraków? Zobacz tutaj

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja tymczasowa, którą w zdecydowanej większości przypadków robi się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wykonana z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale takie działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje wymaganą formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można też skutecznie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonu. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są chociażby w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Mają więc bardzo duże zastosowanie, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też specjalne podpory i dźwigary. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w mocowania, dźwigary, a także sklejkę.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]