Sklep z roletami – wybierz coś dla swojego domu

18 czerwca 2019

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, w Polsce przywykliśmy do przesłaniania okien. Tak dbamy o naszą prywatność, lecz również pozwala to decydować o ilości promieni słonecznych wpadających do mieszkania. Tradycyjnie do zakrywania okien korzystamy z firanek i zasłon, jednak w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej wybieramy rolety wewnętrzne, które zakładamy na okna.

Jakie modele rolet wewnętrznych znajdziemy w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy bogaty wybór różnych typów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych czy okiennych. W wielu z nich zakupimy również wszystkie niezbędne dodatki, tj. rozety, kółka z żabkami, karnisze metalowe oraz wsporniki sufitowe i ścienne. W jednym sklepie będziemy w stanie skompletować pełen zestaw niezbędny do instalacji rolet. A to, które rolety wybierzemy, będzie już zależne od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby kupować z głową. Na przykład, rolety rzymskie dobrze wyglądają na niewielkich oknach, jednak nie poleca się ich osobom cierpiącym na alergię. Na takich roletach łatwo zbiera się kurz, ponieważ produkowane są one z tkanin firanowych i zasłonowych.

Rolety dzień i noc – ilość światła pod Twoją kontrolą

Do regulacji dopływu światła do pokoju posłużą rolety dzień-noc. Sprawdzą się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w pokoju dziecięcym, biurze, salonie, a także w łazience. Te rolety mają naprzemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez potrzeby opuszczania i podnoszenia rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ zrobione są z tworzywa, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się przede wszystkim w sypialni.

Rolety na wymiar – na co zwracać uwagę

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i zdarzyć się może, że rolety w rozmiarach oferowanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, aby właściwie obliczyć rozmiar okien, ponieważ źle dobrane rolety nie spełnią swojego zadania i będą prezentować się niechlujnie. Jeśli więc nie mamy doświadczenia albo nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to profesjonalistom.