Niezbędne elementy budowlane – szalunki

29 października 2023

Kup szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, by odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się również podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przestrzeni na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z drewna, metalu lub sklejki

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź desek drewnianych, którą można użytkować ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większość inwestorów oraz wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki wytwarza się z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy surowce. Najczęściej jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają głowice ze aluminiowe lub stalowe, narożniki, łączniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – dla kogo?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które świadczą odmienne usługi oraz inwestorów, którzy zamierzają zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Nabycie wszelkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłoby całkiem odpowiedzialne finansowo . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]