Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

9 stycznia 2020

Jeśli chcesz kupić sklejkę szalunkową, koniecznie wejdź na sklep.abcszalunki.pl

Deski szalunkowe to kluczowy element szalunków. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wykonane z innego surowca, jednak zwykle stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić domy z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki znajdują także zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym dziś stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z elementami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. łączników oraz głowic.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]