Dźwigary – gdzie się je stosuje?

18 lipca 2020

W tym miejscu znajdziesz dźwigary

Szalunki to konstrukcje potrzebne na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie zamierzonego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu, jak również przygotowanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki okazują się też potrzebne przy formowaniu sufitów – wtedy ich najważniejszym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania nie byłoby możliwe wzniesienie wielopiętrowego budynku. Dzięki dźwigarom sufit nie zapada się zaraz po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Gdzie można je zdobyć?

Z z jakich surowców wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest potężnym, osiągającym kilkadziesiąt ton obciążeniom. Z tej przyczyny jego fundamentalnym przymiotem jest wytrzymałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość produkcji oraz typ użytych w tym celu surowców. Powinny one być pieczołowicie wyselekcjonowane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na spore naciski. Najodpowiedniejszym materiałem jest lite drewno takich drzew jak olcha, sosna, buk i topola. Niezwykle ważne jest również należyte zaimpregnowanie dźwigarów, które uchroni je przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, spoiw i pozostałych płynnych preparatów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – można je wynająć

Firmy, które regularnie zajmują się budową wielopoziomowych budynków dysponują swoimi dźwigarami. Ich zakup oraz magazynowanie wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Z kolei firmy, które okazjonalnie podejmują się zamówień tego rodzaju, mogą uniknąć nadmienionych problemów. Dobrym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów, jak również innych modułów konstrukcji szalunkowych.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]