Węzły optyczne i inne elementy sieci

11 października 2021

Dzisiejsze sieci telekomunikacyjne niemal zawsze tworzy się z użyciem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem niepowtarzalnych właściwości światłowodu – płynności transmisji informacji oraz nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie mogłyby działać bez odpowiednich elementów pozwalających na przekaz danych oraz późniejsze kodowanie. Aby zamontować tego typu sieć potrzebne są takie podzespoły jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania każdej instalacji – pozwalają wszak na modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i przez to zapewnienie dostępu do sieci końcowym odbiorcom. Jak więc działają? Jakie parametry powinien mieć dobry węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak przed momentem napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby emitować impuls elektryczny. Warto jednak dodać, iż jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może oprócz tego funkcjonować w przeciwną stronę. Częstotliwości, na których zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od kilku mHz do nawet 1 gigaherca. Do właściwego działania węzła optycznego potrzebna będzie również właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe podzespoły wewnątrz urządzenia przed kurzem, wodą i pozostałymi zagrożeniami – zwykle wyprodukowana z metalu.

Węzeł optyczny – który będzie najlepszy?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest właściwy, świadczą pewne cechy. Najistotniejsze jest pasmo działania węzła oraz poziom sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość krańcowych odbiorców, do których prześle dane. Poza tym należy sprawdzić pobór energii – w dużym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć problemów przy naprawach sieci, dobrze również zwrócić uwagę na metody kalibracji węzła – najlepiej, jeśli umożliwia zdalną korekcję wartości parametrów.

Nasze dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]