Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

15 listopada 2021

Kup silnik prądu stałego z magnesami trwałymi na ultrarobotics.pl.

Wiele rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, żeby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Ogromne lub małe, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, lecz przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te urządzenia.

Co trzeba wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?

Zadaniem silników prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomalże dwustu lat i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich opracowania, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w wszelkiego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki czołowych naukowców połowy XIX w., jak m.in. Thomas Davenport, Gaston Planté czy Michael Faraday. Silniki prądu stałego składają się ze wirnika, nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są generalnie lubiane za bezgłośną pracę, jak równieżswoją niezawodność.

Silniki elektryczne DC nie tylko do zastosowań profesjonalnych

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne DC są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD bądź w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są modułem sterowanych na odległość samochodów i pociągów, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie damy również naszym pociechom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniki na prąd stały wykorzystują również hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki i mechaniki.

Choć silniki DC o małej mocy bez problemu można kupić w sklepach dla hobbystów bądź z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]