Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

19 września 2022

Motoreduktor zamówisz na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane połączenia silnika elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w licznych funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze występuje nieznaczna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą również inne elementy jak hamulce czy sprzęgła. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe zestawy, które da się bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb konkretnego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na czasochłonne wyliczenia oraz testy różnych zestawów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do znacznych, średnich bądź niewielkich obciążeń, a także do krótkiego lub długiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Rodzaje oraz wykorzystanie motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka rodzajów silników (BLDC, DC, AC i bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł bądź transport, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, wertykulatory czy kolejki górskie. Ogromne spektrum ich wielkości, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników sprawiła, że liczbę potencjalnych kombinacji, które dzisiaj mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]